Saglabāt iespēju

SaglabasimInformēt engurniekus mani pamudināja novadā izdarītie novērojumi. Lēmums, kas ne tikai neveicina tā konkurētspēju, bet samazina ieņēmumu iespējās nākotnē. Ceļojot pa Latviju pārliecinos, ka skaistākās vietas ir tās, kur vari bez bažām, neiekāpjot līdz potītēm slīkšņā, ieelpot svaigu gaisu. Starp Ķemeriem un Kaņiera ezeru nav daudz tādu vietu. Tādēļ neizpratni raisa iecere vienā no pievilcīgākajām daļām, Gausās jūdzes pusē atmežot un izlīdzināt piejūras kāpas, lai tās pārtaptu par kapsētu.

Lai atbildētu, kā iedzīvotājus ietekmēs dotais lēmums, jāatskatās vēsturē. Ja senatnē paši ieguvām sev un pārdošanai nepieciešamās zivis un dārzeņus, tad lielveikalu prasību un ražošanas modernizācijas rezultātā, lauksaimniecībā un zvejniecībā nodarbināto skaits samazinājās. Kā lai piekrastes iedzīvotāji joprojām nopelna? To priekšā pasaka garāmbraucošie, kas izmanto novada bagātības – piejūras mežus un jūru. Tās ir salīdzinošās priekšrocības, kas nodrošinātu novadam ilgtspējīgu attīstību.

Tādēļ aicinu saglabāt un apdomīgi izmantot katru vietu, kas nākotnē var nest labumu. Šobrīd novada piekrastē ir vairāki ciemi, kur vēsturiskās kapsētas pietuvojušās apbūves dēļ vairs nevar paplašināt. Lai nodrošinātu pusmūža cilvēku intereses tās izmantojamas dzimtas apbedījumiem, nesakārtotajās vietās paredzot pārapbedījumus. Jaunai kapsētai jāizvēlas teritorija, kas apmierinātu plašāku apvidu, turklāt būtu paplašināma.

Gauso jūdzi ar tās labiekārtotajām stāvvietām lietderīgi izmantot vides tūrismam. Eiropiešus, tāpat kā pašu no laukiem atsvešinājušos jauno paaudzi, var aizraut pat šķietami ikdienišķas lietas. Apmeklētājiem var piedāvāt savām rokām izvilkt tīklu, iesaistīties kūpinātu delikatešu gatavošanā un vēlāk pašiem tās nobaudīt.

Dzīvojamās mājas pielāgot naktsmītņu iespējām, ko citviet Eiropā, piemēram, slēpošanas kūrortu tuvumā, iedzīvotāji aktīvi piedāvā. Jāiedzīvina citi pakalpojumi, piemēram, bērnu ekskursiju organizēšana ar „īstu” laupītāju klātbūtni Gausajā jūdzē, kas liktu mazajiem spiegt no sajūsmas. Kurzemes jauniešu hokeja balvas izcīņa uz dabīga ledus, kas neizpaliktu bez ēdināšanas pakalpojuma. Jātop uzņēmīgākiem un jāizmanto iespējas, kuras ierobežo tikai iztēle.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s